14.2.2004

Union banka hodlá do konkursu poslat svého vlastníka Invesmart

OSTRAVA – Zkrachovalá Union banka (UB) zvažuje podle svého mluvčího Roberta Korselta možnosti dalšího postupu vůči společnosti Invesmart.

Ta je vlastníkem tohoto ostravského peněžního ústavu a patří k jeho největším dlužníkům.

„V první fázi se Union banka rozhodla zveřejnit výzvu, v níž hledá další věřitele Invesmartu pro případný další společný postup. Tomu předcházela řada pokusů vymoci pohledávku, kterou banka má vůči společnosti Invesmart B.V.,“ řekl Korselt.

Společnost Invesmart, jejíž sídlo je v nizozemském Rotterdamu, podle Korselta dlouhodobě nereaguje na žádné výzvy, aby řešila svůj dluh vůči bance, který přesahuje 2,7 miliardy korun. Se společností Invesmart, která banku ovládla tak, že v roce 2002 koupila 70 procent akcií Union banky od Union Group, je spojena řada nejasností.

Počátkem února letošního roku proto konkursní správkyně mimo jiné podala trestní oznámení, v němž požaduje prošetřit převod celkem 35 milionů korun z Union banky na účet Invesmartu za údajné náklady, které mu vznikly s přípravou vstupu do banky. Převod této částky schválila v prosinci 2002 mimořádná valná hromada UB.

Union banka před rokem kvůli nedostatku hotovosti musela uzavřít všechny své pobočky a od loňského května je v konkursu.

Zdroj: Lidové noviny