7.4.2004

Union banka prodá pobočky a začne prodávat i pohledávky z úvěrů

OSTRAVA 7. dubna (ČTK) – Zkrachovalá Union banka prodá 24 poboček nejmenovanému kupci, který za ně zaplatí 183 milionů korun. Podle znaleckých posudků je jejich hodnota 256 milionů Kč. Transakci dnes schválil věřitelský výbor banky, který zároveň rozhodl o prodeji pohledávek z úvěrů, které si dříve vzaly podniky. ČTK to dnes sdělil mluvčí banky Oldřich Babický.

Banka pohledávky začne nabízet od května do srpna v několika balících, přičemž na každý bude vypsána veřejná obchodní soutěž. Pohledávky získá zájemce, který za ně nabídne nejvyšší cenu.

Pobočky se bance nedařilo prodat od ledna, kdy na ně byla vypsána veřejná obchodní soutěž. V následném exkluzivním jednání dosáhla nejvyšší nabídka údajně 171 milionů korun. I po uzavření druhého kola ale trval zájem několika společností koupit všechny nemovitosti dohromady. Banka je proto vyzvala, ať oznámí výši svých nabídek. Nejvyšší činila 183 milionů korun a věřitelský výbor ji přijal. "Jde o závaznou nabídku s doložením solventnosti investora, ale jeho jméno bude zveřejněno až po podpisu kupní smlouvy," řekla ČTK konkurzní správkyně Michaela Huserová. Termín pro zaplacení neuvedla.

Do veřejné obchodní soutěže bude zahrnuta drtivá většina portfolia úvěrových podnikatelských pohledávek. "Z celkového počtu 785 těchto pohledávek budou vyloučeny pohledávky nevhodné k prodeji, například Invesmart B.V., Union Group či dlužníci, se kterými bude uzavřena dohoda o prominutí části dluhu s odkládací podmínkou do konce roku," poznamenala správkyně. Skupinu pohledávek za drobnými klienty, debety a spotřebitelské úvěry, zatím podle ní věřitelský výbor neřešil.

Podle správkyně přinese prodej pohledávek vyšší a rychlejší výnos, než dlouhodobé vymáhání a bude znamenat i významnou úsporu nákladů při dokončování konkurzu.

Věřitelský výbor rovněž chystá dražbu 60 uměleckých předmětů z majetky Union banky. Dražba by se měla uskutečnit buď koncem června nebo v září. Zařazeny do ní budou nevydražené předměty z první dražby s vyvolávací cenou sníženou zhruba na polovinu a dále umělecká díla z majetku Union banky s pořizovací cenou 100.000 korun a vyšší. Další umělecká díla pak podle výběru a doporučení znalce. První část uměleckých předmětů banka dražila v březnu za souhrnnou vyvolávací cenu 4,12 milionu Kč. Banka z této dražby inkasovala 5,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK