1.3.2006

Věřitelský výbor Union banky rozhodl o prodeji pozemků v Chomutově

OSTRAVA (23.2.2006) – Věřitelský výbor zkrachovalé Union banky včera rozhodl o přímém prodeji spoluvlastnického podílu banky na třech pozemcích v Chomutově. Parcely, na kterých je částečně zeleň, zčásti parkoviště a zčásti do nich zasahuje sloupoví sousedící budovy, má získat vítěz veřejného výběrového řízení za částku převyšující 1,1 milionu korun. Vítězný uchazeč vzešel ze čtyř zájemců, jejich závazné nabídky obdržel správce konkursní podstaty Lukáš Raida v požadovaném termínu do 20. února.

„Chomutovské pozemky mají ještě další dva spoluvlastníky, kteří dosud nevyužili svého předkupního práva. Pokud by je využít chtěli, museli by pozemky odkoupit za cenu nabídnutou vítězem tendru,“ upřesnil správce konkursní podstaty Union banky, a.s. „v likvidaci“ Lukáš Raida.

Banka se pokoušela pozemky na severu Čech opakovaně prodat už od loňského května. V květnové ani říjnové dražbě však nenašla nikoho, kdo by o spoluvlastnické podíly na parcelách projevil zájem. Jediným, rozhodujícím kritériem soutěže na odprodej spoluvlastnických podílů k pozemkům proto byla cena. V případě, že by vítěz tendru nesplnil podmínky pro uzavření kupní smlouvy, může bankovní dům chomutovské parcely odprodat druhému účastníkovi v pořadí vyhodnocení soutěže.

Věřitelský výbor Union banky včera rovněž konstatoval, že byl úspěšně dořešen prodej souboru 24 nemovitostí, který dosud soudně napadala a blokovala společnost G.E.N. Ta se od loňského roku dožadovala, aby soud zrušil kupní smlouvu mezi Union bankou a firmou Aspana holding, která za nemovitosti nabídla nejvíce ve veřejné soutěži. G.E.N. svoji žalobu mimo jiné opíral o tvrzení, že nabídl nejvyšší cenu v obchodní veřejné soutěži a že Aspana hoding získala nemovitosti na základě dodatečně upravené cenové nabídky.

Správce konkursní podstaty L. Raida si nechal už loni v září zpracovat analýzu celého prodeje a konstatoval, že prodej byl v pořádku a v argumentech a postupu společnosti G.E.N. bylo shledáno mnoho rozporů. Se společností G.E.N. se však správci konkursní podstaty nakonec podařilo uzavřít dohodu, na jejímž základě společnost G.E.N. své žaloby stáhla. Pro věřitele Union banky to znamená, že nyní budou moci být do konkursní podstaty, a to po více než roce nucené notářské úschovy, uvolněny všechny peníze za prodej nemovitostí. Prodejní cena činila 183 milionů korun.