1.3.2006

Správce spolupracuje s policií na rozkrývání historie zkrachovalé Union banky

OSTRAVA 21. 2. 2006– Neuvěřitelný balík 670 žádostí o informace, tzv. dožádání policejních vyšetřovatelů, zodpověděl do této chvíle správce konkursní podstaty zkrachovalé Union banky Lukáš Raida. Předloni spolupracovala správa banky s Policií ČR na objasnění 390 dotazů, loni vypracovali zaměstnanci banky 260 odpovědí a vysvětlení. Za necelé dva měsíce letošního roku už řešili dalších 20 dožádání. „Je to jedna z nejdůležitějších činností správce. V případě Union banky spolupracuji s policií, státním zastupitelstvím a soudy zejména pokud jde o objasnění problémových transakcí, příčin a okolností krachu banky, ale také například kauzy překotného prohlášení konkurzu v Ústí nad Labem,“ řekl Lukáš Raida.

Tým konkursního správce je tak v kontaktu s Policií ČR nebo státním zastupitelstvím v průměru každý druhý den. Nejčastěji ověřuje, zda měli lidé nebo společnosti účet či jiný bankovní produkt u Union banky, a.s. Časté jsou také dotazy týkající se stavu a vývoje na účtech. Některá dožádání pak vyžadují dohledání kopií stěžejních dokumentů v archivu banky.

Součástí spolupráce s orgány činnými v trestním řízení je také osobní kontakt správce s vyšetřovateli, a to nejen v tuzemsku, ale také v cizině. Nedávno například tým správce spolupracoval na objasnění případu v Německu, kde soud v Coburgu řeší pokus o finanční podvod z roku 1995. Německý občan si tehdy založil v Ekoagrobance, kterou později UB převzala, termínovaný vklad na tři měsíce na sumu ve stovkách milionů korun a chtěl jej použít jako zástavu. Peníze ale nikdy nevložil. UB je v procesu mezi hlavními svědky obžaloby. V tuzemsku je velmi významná role konkursní správy banky například v procesu ústeckého soudce Berky, který na základě doložených, nicméně jednoznačně zfalšovaných notářských zápisů o průběhu valné hromady Union banky, dne 31. 3. 2003 prohlásil konkurs na společnost Česká revitalizační, což měl být tehdejší nový název tohoto bankovního ústavu.

Samostatnou kapitolou jsou trestní stíhání a soudní spory, k nimž dala podnět sama konkursní správa, aby chránila zájmy věřitelů a vymohla nezaplacené závazky někdejších úvěrových klientů. První trestní oznámení podala banka už 27. srpna 2003, tedy zhruba 12 týdnů po prohlášení konkurzu. Poslední soudní spor byl veden na konci loňského roku, kdy Okresní soud v Olomouci rozhodl, že lutínská společnost Sigma Group je dlužníkem zkrachovalé Union banky a má jí zaplatit celkem přes sto milionů korun.

Union banka je rovněž aktérem 120 tzv. incidenčních žalob, v nichž jde o to, aby soud posoudil oprávněnost nároků části věřitelů zkrachovalého ústavu a určil, zda jim přísluší úhrada z konkursní podstaty.