17.12.2003

Bývalí šéfové Union banky na svobodě

Bývalí šéfové Union banky, které v pondělí ráno předběžně zadržela policie a obvinila je z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku, jsou již na svobodě.

Právu to včera potvrdil Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. "Po provedení výslechů byli v pondělí pozdě večer všichni tři obvinění propuštěni. Nebyly shledány důvody, které by mohly vést k uvalení vazby," řekl Dadam. Obvinění manažeři se k trestnímu stíhání, které policie zahájila v souvislosti s poskytnutím nestandardního úvěru ve výši 140 miliónů korun, nechtějí vyjadřovat.

"Bez komentáře," prohlásil bývalý generální ředitel banky a předseda představenstva Tomáš Seidler. Spolu s ním hrozí osm let vězení také bývalé místopředsedkyni představenstva Aleně Pejčochové a bývalému obchodnímu řediteli peněžního domu Tomáši Michalovi. Česká televize a televize Nova v pondělí uvedly, že obvinění zřejmě souvisí s úvěrem, který Union banka loni v červenci poskytla společnosti Triton. Tu zastupoval člen představenstva Union Group Giuseppe Roselli. "Firma Triton ručila za úvěr svým majetkem a majetkem příbramské firmy Ortas, kterou Roselli ovládal. Firma Ortas však již předtím zastavila svůj majetek ve prospěch jiných věřitelů a Triton úvěr bance nikdy nesplatil," uvedly televize. Policie podle ČT dokonce zkoumá, zda obviní také Roselliho. Státní zástupce Alexandr Dadam tyto informace odmítl potvrdit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, bylo by to na škodu vyšetřování. Nebudu říkat, jestli je to pravda, nebo lež. Vůbec nechci mlžit, ale nemyslím si, že je v této chvíli vhodné podrobnosti komentovat, protože před námi jsou výslechy svědků a dohledávání důkazních materiálů. Mohlo by dojít ke zmaření účelu trestního řízení," řekl Právu Dadam.

Zdroj: Právo