22.11.2004

Union banka má šanci získat další peníze pro své věřitele, ohlídá si je ve věřitelském výboru zkrachovalé Union pojišťovny

OSTRAVA (22. listopadu 2004) – Zkrachovalá Union banka v těchto dnech uspěla u tzv. přezkumného jednání u Městského soudu v Praze, který uznal oprávněnost její pohledávky vůči rovněž zkrachovalé Union pojišťovně. Soud bance potvrdil celou její pohledávku, a to ve výši přes 1,6 milionu korun.

Schůze věřitelů pak zvolila správkyni konkurzní podstaty Union banky Michaelu Huserovou do věřitelského výboru Union pojišťovny.

Do konkurzního řízení Union pojišťovny podalo přihlášky celkem 660 věřitelů, kterým pojišťovna dluží okolo 208 milionů korun. Účast ve věřitelském výboru umožní, aby správkyně konkurzní podstaty Union banky dohlížela na průběh konkurzu a rozdělování výnosu z prodeje majetku Union pojišťovny. Tím se pro věřitele Union banky otevírá reálná šance, že na účtech banky přibudou další peníze.

Správkyně konkurzní podstaty Union banky dosud aktivním vymáháním pohledávek, zpenežováním majetku z konkurzní podstaty a rychlým průběhem konkurzu shromáždila pro někdejší klienty a dnešní věřitele Union banky do této chvíle už 5,9 miliardy korun. K tomu je třeba připočíst dalších 183 miliónů korun za prodej souboru nemovitostí, které jsou dosud v notářské úschově.

Věřitelský výbor zkrachovalé Union banky nedávno souhlasil s výplatou části uznaných pohledávek věřitelů na základě tzv. částečného rozvrhu. Následně své souhlasné stanovisko vyjádřil i Krajský soud v Ostravě. Union banka tak chce začátkem prosince vyplatit první část peněz. Zhruba 75 tisíc věřitelů by mělo dostat 20 procent z hodnoty uznaných pohledávek. Ty jsou ve výši 15,134 miliardy korun. Pro částečný rozvrh jsou na jejich dílčí úhradu na účtech Union banky v tuto chvíli už rezervovány zhruba tři miliardy korun.