11.5.2006

ČKA na poslední chvíli bojuje o milióny

PRAHA (4. 5. 2006) – Státní České konsolidační agentuře (ČKA) hrozí, že přijde nejméně o čtyřiadvacet miliónů korun, jež mohla získat při konkursu ostravské Union banky. Úředníci ČKA se totiž do konkursního řízení včas nepřihlásili. Nárok ČKA souvisí se starou pohledávkou, kterou Union banka už před šesti lety převzala od Vagónky Studénka při vypořádání dluhů této strojírenské firmy.

Sama pohledávka vznikla nesrovnalostmi při oceňování Vagónky při její privatizaci počátkem 90. let a dlouho nebylo jasné, je-li vůbec oprávněná. Vagónka a později Union banka se o ni přes deset let soudily. Letos v březnu však platnost pohledávky definitivně potvrdil pražský Městský soud. »Podle jeho rozhodnutí máme získat do konkursní podstaty sedmdesát miliónů korun plus úroky a penále, celkově jde ke dnešnímu dni o 170 miliónů,« řekl mluvčí konkursního správce Union banky Oldřich Babický.

O výnos z pohledávky se Union banka bude muset rozdělit s dalšími dvěma zkrachovalými bankovními domy – s Agrobankou a Moravia bankou. Čtyřicet procent z vysouzené částky, mohla v konkursu žádat i státní agentura. Jenomže to neudělala.

Pohledávka místo splátek

Union banka pohledávku dostala v roce 2000 jako částečnou kompenzaci za nesplacený dluh. Vagónka kdysi získala úvěr od Union banky a dalších tří partnerů, jimiž byli právě Moravia banka, Agrobanka a státní konsolidační agentura.

Union banka byla správcem celého úvěru pro vagónku, a proto se vymáhání sporné pohledávky u soudů ujala sama. Když v roce 2003 upadla Union banka do konkursu, další dvě soukromé banky se ihned o své podíly na budoucím výtěžku z pohledávky přihlásily. Česká konsolidační agentura se tehdy neozvala.

»Moravia banka i Agrobanka mají prakticky jisté, že ze svých podílů z pohledávky dostanou do svých konkursních podstat zhruba 34 procenta svého nároku. Tolik totiž činí výtěžek z konkursu Union banky,« prohlásil Babický.

Konkursní správce Union banky sice zpočátku nároky obou zmíněných bankovních domů popíral, podle Babického ale jen čekal na výsledek soudů o platnost pohledávky. Teď prý se výplatě jejich podílů bránit nebude. S výplatnou peněz České konsolidační agentuře ovšem konkursní správce Union banky nepočítá.

Když se v březnu ukázalo, že Union banka ze staré pohledávky získá peníze a ČKA se ke svému podílu z nich nedostane, obrátili se její právníci na ostravský soud.

Soud ČKA zatím nepomohl

ČKA žádala, aby soud předběžným opatřením zabránil zápisu 170 vysouzených miliónů do konkursní podstaty Union banky. »Návrh jsem ale zamítl,« sdělil včera HN ostravský soudce Rostislav Krhut.

ČKA nicméně stále doufá, že svůj díl z vysouzené pohledávky v Ostravě dostane. »Celá pohledávka byla do konkursní podstaty Union banky zařazena neprávem. V případě, že Union banka České konsolidační agentuře podíl nevyplatí, budeme se ho domáhat soudní cestou,« plánuje mluvčí ČKA Jiří Pekárek.

O co v kauze jde

* Konsolidační agentura žádá 40procentní podíl z pohledávky, jež zčásti hradila nesplácený úvěr Vagónky Studénka. Úvěr Vagónce kdysi poskytly společně Konsolidační agentura, Union banka, Moravia banka a Agrobanka.

* Pohledávku spravuje Union banka, která se o její platnost soudila. V březnu soud potvrdil, že Union banka dostane 70 miliónů i s příslušenstvím, celkem 170 miliónů korun.

* Union banka se o výtěžek rozdělí s Moravia bankou a Agrobankou (obě v konkursu). Výplatu podílu ČKA neplánuje. ČKA totiž nepřihlásila svůj nárok do konkursního řízení.

Zdroj: Hospodářské noviny