10.7.2006

Poslanci dali zelenou odškodnění pro klienty zkrachovalých bank

PRAHA (23. 5. 2006) – Klienti zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň zřejmě dostanou dodatečně odškodnění až do výše čtyř milionů korun. Na návrh ODS o tom dnes rozhodla sněmovna. Pro se vyslovilo 142 poslanců. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident Václav Klaus. O stejném návrhu přitom poslanci hlasovali již koncem loňského roku a poté i v březnu. V prvním případě zvedlo pro odškodnění ruku 56 poslanců, ve druhém 63.

Ministr financí Bohuslav Sobotka řekl, že schválení návrhu pokládá za výsledek lobbingu klientů uvedených bank. "Musím říci že nevím, co za tím hlasováním stojí. Já jsem hlasoval proti tomu návrhu. Pokládám za velmi podivné, že Poslanecká sněmovna návrh dvakrát odmítla a potřetí jej schválila. Připadá mi to velmi podivné," řekl Sobotka. Pro zákon byla hlavně opoziční ODS

ODS chce návrhem docílit toho, aby klienti uvedených zkrachovalých peněžních ústavů dostali stejné odškodnění jako dříve klienti jiných padlých bank. Návrh na odškodnění podala ODS v rámci projednávání novely zákona o zrušení Fondu národního majetku. V březnu ho podala k zákonu o užívání státních symbolů ČR. Sobotka dodal, že finanční prostředky nepůjdou ze státního rozpočtu, ale z Fondu pojištění vkladů. "O to se sníží objem prostředků, které jsou ve fondu pojištění vkladů," řekl.

Některé odhady uvádějí, že odškodnění si vyžádá asi čtyři miliardy korun. Naposledy Sněmovna zvýšila odškodnění klientů bank v září roku 2000. V rámci vládní novely bankovního zákona zvýšila maximální finanční hranici ze 400 000 korun na 25 000 eur (asi 720 000 korun) pro jednu oprávněnou osobu. Klienti zkrachovalých bank jsou odškodňováni z fondu pojištění. Do této doby zmizela z českého bankovního trhu dvacítka peněžních ústavů.

Zdroj: www.novinky.cz